Диетите и здравословното хранене се превърнаха в ежедневна тема за всеки от нас. Независимо дали ги спазваме за по-добра фигура или по здравословни причини, постоянно гледаме какво и по колко ядем. Наред с физическата активност, правилният хранителен план може да помогне за цялостното здраве на организма, като поддържа енергията и тонуса ни.
Някои от нас заложиха на кето диетата, която набра огромна популярност през последните години. Тя изключва въглехидратите, като целта е да влезете в процес на кетоза, при който тялото започва да използва мазнините като източник на енергия.
По този начин започвате да губите излишни мазнини и да отслабвате. Учените обаче не са много съгласни с този хранителен режим, като твърдят, че той стресира твърде много организма и не е ефективен в дългосрочен план. Други пък решиха да се насочат към средиземноморската диета, която няколко години подред е обявена като най-добрата. Тя включва морски деликатеси, риба и всякакви ястия от Средиземноморието. Според експерти, режимът е добър, тъй като е разнообразен и в същото време изключва всички лоши и вредни храни. Освен тези две нашумели диети, към списъка се присъединява и още една – растителната. Славата ѝ нарасна значително, като през последната година милиони хора по света решиха да я следват. Затова решихме да ви разкрием как да започнете растителна диета и какви рискове и ползи крие тя.
Какво е растителна диета?
Растителната диета се състои предимно от растителни хранителни източници като плодове, зеленчуци, боб, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки, семена и масла. Някои диети на растителна основа обаче включват малки количества животински продукти. „Ключов момент за тези, които обмислят този хранителен режим, е, че не е задължително да бъде всичко или нищо. Всяка промяна е в състояние да предизвика значително въздействие върху здравето, ако се прави по правилния начин“, казва Минди Хаар пред Insider.
Има няколко вида растителни диети: 1. Лакто-вегетариански: Диета, която изключва червено и бяло месо, риба, яйца и птиче месо, но позволява млечни продукти като масло и мляко. 2. Ово-вегетариански: Диета, която изключва червено и бяло месо, риба, птиче месо и млечни продукти, но дава възможност да ядете яйца и яйчни продукти. 3. Лакто-ово вегетариански: Диета, която изключва червено и бяло месо, риба и птиче месо, но позволява яйца и млечни продукти. 4. Пескатариански: Лакто-ово вегетарианска диета с добавяне на риба. 5. Флекситарен: Лакто-ово вегетарианска диета с прием на месо от време на време. 6. Веган: Диета без никакви животински продукти, включително яйца, млечни продукти, месо или мед.
Какво може да ядете?
Растителната диета трябва да включва голямо разнообразие от храни, за да отговори на нуждите от хранителни вещества.
„Веганите, които не консумират никакви животински продукти, може да са изложени на риск от дефицит на В12 и е добре да приемат този витамин като хранителна добавка“, казва Хаар. Той допълва, че хората, които елиминират млечните продукти, все още могат да получат достатъчно калций от обогатени растителни млека, портокалов сок и тофу, пише Tialoto.bg
Ако преминете на растителна диета, трябва да ядете храни като тъмнозелени зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, семена, пълнозърнести храни и продукти, обогатени с калций. Трябва да избягвате месото, рибата и морската храна, яйцата, млечните продукти, желатина и пчелните продукти.
Content Original Link:
https://fakti.bg/zdrave/659692-6-vida-rastitelni-dieti-za-zdravoslovno-otslabvane