Китай прави планове за бъдещото развитие на своята космическа програма, която предвижда изследване на астероиди и системата на Юпитер, събиране на проби от Марс и проучвания на полярния район на Луната, заяви говорителят на Китайското национално космическо управление Сю Хунлян в събота. На пресконференция в Пекин той каза, че около 2025 г. планират пускането на сонда, която в една мисия да събере проби от близките до Земята астероиди и да изследва комета, съобщи радио "Китай".

„Китай планира да стартира мисията за връщането на пробите от Марс и проучването на системата на Юпитер около 2030 г.“, каза Сю Хунлян.

Освен това страната има намерение да пусне лунните сонди „Чанъ-6“ и „Чанъ-7“ през следващите пет години със задачата да изследват околната среда и ресурси и да вземат проби от полярния район на Луната.

„До 2022 г. Китай ще завърши изграждането на своята космическа станция, в която астронавтите ще могат да извършват своите научни експерименти“, каза още говорителят.

Разработването на тежкотоварни ракети-носители, системи за космически транспорт за многократна употреба и сателитен интернет също са във фокуса на бъдещите планове, добави той.  http://dnesplus.bg

Добавете коментар

Security code Обнови

Изпратете
0
Shares