Народното събрание прие на първо четене промени в Гражданско-процесуалния кодекс, предаде репортер на "Фокус". Те бяха приети със 103 гласа "за", 58 бяха "против", нямаше гласували с "въздържал се".
Законопроектът е с вносител Министерски съвет. Той предвижда въвеждането на процедури за улесняването на сътрудничеството между съдебните и административните органи и изпълнението на решения по гражданскоправни въпроси с трансгранични последици.
С промените се уреждат разпоредбите на Европейския парламент и на Съвета на ЕС от 2020 година относно сътрудничеството между съдилищата на държавите членки при граждански или търговски дела, както и на съдебни и извънсъдебни документи по граждански или търговски дела относно брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност и международното отвличане на деца.
При дебатите от "Възраждане" видяха в законопроекта проблем по въпроса за родителската отговорност. Според тях, ако промените влязат в сила, това било препратка към детското правосъдие, с което родителите можело да бъдат съдени от децата си.
Освен това от "Възраждане" заподозряха възможност за прокарване на Истанбулската конвенция и признаването на еднополовите бракове.
Иван Ченчев от БСП заяви, че е гласувал "против", тъй като "завоалирано" и през други законопроекти се прокарвала Истанбулската конвенция. Според него опасностите в приетия законопроект са свързани с това, че ако се позволи еднополово семейство да приеме деца на 2-3 месеца, какво би се случило, ако това дете решило да не бъде в такава среда, когато пораснело.
Content Original Link: